Sinološko društvo Yuan je bilo ustanovljeno leta 1998 na Oddelku za azijske študije, dve leti po rojstvu slovenske sinologije z dodiplomskim študijem sinologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Skoraj tri desetletja je bil glavni namen društva razvoj sinologije prek neformalnega združevanja sinologov in sinologinj ter študentov in študentk. Leta 2021 se je društvo organizacijsko osamosvojilo ter deluje kot prostovoljno, enakopravno, demokratično, avtonomno, nepridobitno in neprofitno združenje fizičnih oseb, ki javno delujejo na področju slovenske sinologije in sinofilije. To pomeni, da so člani in članice lahko vsi tisti, ki se ukvarjajo s kitajsko kulturo (sinologi, sinofili, sinofoni, študentje) in medgeneracijskim povezovanjem (staroste). Društvo si aktivno prizadeva za čim boljšo predstavitev kitajske kulture v slovenskem prostoru in gradnjo mostov med obema kulturama.
Svoje poslanstvo uresničuje predvsem s prirejanjem in organizacijo dogodkov, ki se ukvarjajo z aktualno problematiko na področjih sinologije, sinofilije ter sinitskih jezikov (družabna srečanja, posveti, razprave, okrogle mize, konference, delavnice, krožki, tečaji, seminarji, simpoziji, sejmi, srečolovi, predstave, koncerti, ekskurzije, krajša ali daljša potovanja in izleti), pri čemer se osredotoča na medjezikovno sporazumevanje v slovenščini in sinitskih jezikih (prevajalstvo in tolmačenje, dopisništvo, foto in video reportaže, izdajanje publikacij, produkcija zvočnih zapisov, urejanje večjezičnih spletnih strani, tržne in netržne raziskave in pomoč pri poslovanju s Kitajsko) ter sodeluje s posamezniki, organizacijami in institucijami, ki so kakorkoli povezane s sinologijo in Kitajsko nasploh. Društvo zastopa tudi interese sinologinj in sinologov na področjih strokovnega, znanstvenega in poklicnega delovanja ter izobraževanja, ne zanemarja pa niti ljubiteljske oz. “ljudske” plati sinologije.
Društvo je septembra 2024 sprejelo nov statut, v katerem se kot prva organizacija v Sloveniji zavzema za razumevanje in spoštovanje načela enotnosti Kitajske. Zbor društva kot največji odločevalski organ meni, da je upoštevanje mednarodnih pogodb edini način, da se slovenska sinologija v hitro spreminjajočem se svetovnem okolju, prepredenem s konflikti med velesilami, lahko še naprej razvija. Ker je Slovenija samo majhen, a nikakor nezanemarljiv otoček v globalni vasi, se s potrditvijo statuta na Upravni enoti Ljubljana društvu odpira pot za pridobitev statusa nevladne organizacije pri resornih ministrstvih Republike Slovenije.